Roberto Vodanović Čopor rođen je 1970. godine u Splitu, objavljivao je poeziju u časopisima Tema, Zadarska Smotra, te nezavisnim fanzinima u Hrvatskoj i Engleskoj. Na glazbenoj sceni zastupljen je kroz kantautorski eksperimentalni projekt Čopor.
Vjetrovitu kosu vadiš iz usta i ljubiš ga. Onda odlaziš ulicom jutra prema moru. On odlazi tamo gdje pokazuje velika kazaljka sata.
Ne gledaš pogledom.
Razmišljaš o čaši koja ti je jutros pala na pod i razbila se. O komadićima stakla koji su svjetlucali prvim jutarnjim zrakama sunca razbacani.
Razmišljaš o iskri koja ti se zabila u prst jer nisi imala strpljenja.
Razmišljaš o želji u njegovim očima dok te gleda kako ližeš krv s prsta.
Privid.
***
Gomilaju se oblaci na nebu. Pritišću svod. Zrak je zasićen vlagom i ptice se skupljaju u jata. Lete nisko sluteći kišu.
Iza prozorskog okna, napola otvorenog, stoji čovjek gol do pasa i rukom prolazi kroz kosu. Pripaljuje cigaretu i duboko uvlači prvi dim. Zakašlje. Crnoj boji noći dodaje nijanse sivog dima cigarete.
Gleda u daljinu kao da pokušava nešto vidjeti, no tama je tako gusta i jezovita kao onih noći koje je proveo u rovovima.
Ona ga čeka u krevetu.
On dolazi.
Vode ljubav.
Nakon toga svatko uzme svoj mobitel i pogledaju statuse na Facebooku.
Diverzija.
***
Jednolični ritam koraka odzvanja pločnikom. Zvuk se širi i tupo odbija od zidova stvarajući cjevastu jeku. Ulična svjetiljka svojim mutnim snenim žutim sjajem baca duge sjene.
Prošla je ponoć ili možda cijelo stoljeće.
Muškarac i pas u noćnoj šetnji. On doziva psa imenom. Pas dotrči mašući veselo repom, digne se na zadnje noge a prednjim dosegne muškarčev trbuh. Ovaj ga pogladi po glavi. Pas veselo zalaje i ponovo otrči.
Iskupljenje.
***
Lažna sigurnost u mekoći jutra. Rasuti pogledi po praznom zidu. Monotonim pokretom ruke pomičeš kosu s lica i nestaješ. U tren. Treptaj oka. Zaron u sveobuhvatnost.
Toplo mlijeko.
Štrudla od višnje.
Kava.
Cigareta.
Kružni tok uspomena odjekuje ritmom rutine.
Iskorak.
***
penetrirali smo
u spalionice ljubavi
i u pepelu
ostavili otisak
usana
noćne slutnje
dnevne istine
raskošne tetovaže
kraljevskih kobri
na bedrama kurtizana
u snenim zgradama kolodvora
otimaju siluete putnika
i nude ih pjesnicima
za inspiraciju
Satijevi kišobrani
vise
sa žica
dalekovoda
***
zidovi imaju krila
svijena
podno sivih
turobnih
oluka
zrak zasićen vlagom
slijeva se niz
tijelo
i razbija svaku iluziju
o lakom bijegu
onemoćala kralježnica
grada
posustaje
pod bremenom
vladajućih struktura
tamo
u tvojim riječima
nestajanja
***
na fotografiji
zakrivljen prostor
soba. dječja.
pod poroznim
svodom
vrebaju
nakupine godina
u plišanim igračkama
sniva
sjeme nevinosti
pruži misao u sveprisutnost
***
prvi dah
naslućenog jutra
klizi niz naše
nebodere
osluškujem
uzdahe tvoga tjemena
otrgnut.sivo.drvored.
želim naučiti
jezik lišća
Pobjednica književne nagrade "Sedmica & Kritična masa" za mlade prozaiste je Eva Simčić (1990.) Nagrađena priča ''Maksimalizam.” neobična je i dinamična priča je o tri stana, dva grada i puno predmeta. I analitično i relaksirano, s dozom humora, na književno svjež način autorica je ispričala pamtljivu priču na temu gomilanja stvari, temu u kojoj se svi možemo barem malo prepoznati, unatoč sve većoj popularnosti minimalizma. U užem izboru nagrade, osim nagrađene Simčić, bile su Ivana Butigan, Paula Ćaćić, Marija Dejanović, Ivana Grbeša, Ljiljana Logar i Lucija Švaljek.
Ovo je bio šesti nagradni natječaj koji raspisuje Kritična masa, a partner nagrade bio je cafe-bar Sedmica (Kačićeva 7, Zagreb). Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa (5.000 kuna bruto). U žiriju nagrade bile su članice redakcije Viktorija Božina i Ilijana Marin, te vanjski članovi Branko Maleš i Damir Karakaš.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Eva Simčić (Rijeka, 1990.) do sada je kraću prozu objavljivala na stranicama Gradske knjižnice Rijeka, na blogu i Facebook stranici Čovjek-Časopis, Reviji Razpotja i na stranici Air Beletrina. Trenutno živi i radi u Oslu gdje dovršava doktorat iz postjugoslavenske književnosti i kulture.
Predstavljamo uži izbor nagrade ''Sedmica & Kritična masa''
Eva Simčić je u uži izbor ušla s pričom ''Maksimalizam.''. Standardnim setom pitanja predstavljamo jednu od sedam natjecateljica.
Juha Kulmala (r. 1962.) finski je pjesnik koji živi u Turkuu. Njegova zbirka "Pompeijin iloiset päivät" ("Veseli dani Pompeja") dobila je nacionalnu pjesničku nagradu Dancing Bear 2014. koju dodjeljuje finska javna radiotelevizija Yle. A njegova zbirka "Emme ole dodo" ("Mi nismo Dodo") nagrađena je nacionalnom nagradom Jarkko Laine 2011. Kulmalina poezija ukorijenjena je u beatu, nadrealizmu i ekspresionizmu i često se koristi uvrnutim, lakonskim humorom. Pjesme su mu prevedene na više jezika. Nastupao je na mnogim festivalima i klubovima, npr. u Engleskoj, Njemačkoj, Rusiji, Estoniji i Turskoj, ponekad s glazbenicima ili drugim umjetnicima. Također je predsjednik festivala Tjedan poezije u Turkuu.
Jyrki K. Ihalainen (r. 1957.) finski je pisac, prevoditelj i izdavač. Od 1978. Ihalainen je objavio 34 zbirke poezije na finskom, engleskom i danskom. Njegova prva zbirka poezije, Flesh & Night , objavljena u Christianiji 1978. JK Ihalainen posjeduje izdavačku kuću Palladium Kirjat u sklopu koje sam izrađuje svoje knjige od početka do kraja: piše ih ili prevodi, djeluje kao njihov izdavač, tiska ih u svojoj tiskari u Siuronkoskom i vodi njihovu prodaju. Ihalainenova djela ilustrirali su poznati umjetnici, uključujući Williama S. Burroughsa , Outi Heiskanen i Maritu Liulia. Ihalainen je dobio niz uglednih nagrada u Finskoj: Nuoren Voiman Liito 1995., nagradu za umjetnost Pirkanmaa 1998., nagradu Eino Leino 2010. Od 2003. Ihalainen je umjetnički direktor Anniki Poetry Festivala koji se odvija u Tampereu. Ihalainenova najnovija zbirka pjesama je "Sytykkei", objavljena 2016 . Bavi se i izvođenjem poezije; bio je, između ostalog, gost na albumu Loppuasukas finskog rap izvođača Asa 2008., gdje izvodi tekst pjesme "Alkuasukas".
Maja Marchig (Rijeka, 1973.) živi u Zagrebu gdje radi kao računovođa. Piše poeziju i kratke priče. Polaznica je više radionica pisanja poezije i proze. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji kao što su Strane, Fantom slobode, Tema i Poezija. Članica literarne organizacije ZLO. Nekoliko puta je bila finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja (Natječaja za kratku priču FEKPa 2015., Međunarodnog konkursa za kratku priču “Vranac” 2015., Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama 2019. i 2020. godine). Njena kratka priča “Terapija” osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetaFORA2020. 2022. godine objavila je zbirku pjesama Spavajte u čarapama uz potporu za poticanje književnog stvaralaštva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u biblioteci Poezija Hrvatskog društva pisaca.