Predstavljamo uži izbor Nagrade Sedmica&Kritična masa
'Otpust', 'Bojler' i 'Ti ne voliš da ti je dobro' osigurali su Ivanu Zrinušiću mjesto među finalisticama, što je iskoristio da nam razjasni 3S - suštinu piščevog stvaranja.
- Gdje i kako živiš?
Živim u Osijeku – bojim se da mi trenutno izmiču riječi koje bi bile dostojne magije tog života.
- Gdje izlaziš? I što je zabavno u tome?
Izlazim na stanicama, postajama, kolodvorima i terminalima; naravno, najzabavniji je prolazak kroz detektor metala pa jedva čekam da te napravice u našoj ponosnoj državi dosegnu ozbiljniji broj.
- Što je za tebe književnost?
Čini se da književnost može biti ili svježina ili vlaga podruma u žarko ljeto.
- Što je ono najbolje u književnosti odnosno u tvom privatnom odnosu s književnosti/pisanjem, ne mislimo na omiljene pisce i slično…?
Pisanje je fina prilika da čovjek ode u posjet samom sebi, a da mu pritom nitko ne odbrojava vrijeme i da ne mora govoriti u slušalicu.
- A ono najgore?
S druge strane, ako čovjek takvu posjetu samom sebi uspijeva iznaći i loše strane, možda ne bi bilo zgoreg da pokuša posjetiti nekog drugog.
- Koje su tvoje teme? Ili reci nešto na tu temu…
Moje su teme sve one teme koje proglasim svojima a koje ne budu dovoljno snažne da mi se odupru.
- Što je motiv za pisanje za tebe?
Slava, stipendije, studentice – suština stvaralačkog spina svakog serioznog spisatelja.
- Što te drži?
Stolica starog kova načinjena od slavonskog hrasta.
- Postoji li mlađa književna scena u tvom gradu / okolici? Ima li tu nešto što bi želio istaknuti, reći, napomenuti?
Mladi autori znali su se okupljati oko studentskog časopisa Aleph (možda se još okupljaju), ali brzo se to rasprši kad počne život i (ili) kad postane izvjesno da će izostati jedno od tri 'S'.
- Koji su tvoji najvažniji književni/kulturni utjecaji - bilo vezano, bilo nevezano za tvoje pisanje...
Knjige, albumi i filmovi koji se ne ruše mrtvi od vlastite ruke.
- Što je ono što bi želio napisati?
Amateri poput mene pišu ono što žele ili barem ono što misle da žele. A inače, ne bi bilo loše napisati cerek mačke ili eksploziju mesnice.
- Što ti znači (ako išta) da si ušao u uži izbor 7Km?
Zasad slavu, a za stipendije ćemo vidjeti kad objavite pobjednika, da ne kažem pobjednicu. Za studentice ipak ne marim – jedna je i više nego dovoljna.
***
Ivan Zrinušić (Osijek, 1981.), objavljivao na internetskim stranicama te u periodici, zbornicima i fanzinima. Za nezavisnu izdavačku kuću Slušaj najglasnije! / Bratstvo duša objavio je: Netko nešto ništa (2010.), Bilirubin (2011.), Vidiš kako je lijepo (2012.), Tri mrava (2013.), Najbolje je da se ne javljaš (2014.).
Pobjednica književne nagrade "Sedmica & Kritična masa" za mlade prozaiste je Eva Simčić (1990.) Nagrađena priča ''Maksimalizam.” neobična je i dinamična priča je o tri stana, dva grada i puno predmeta. I analitično i relaksirano, s dozom humora, na književno svjež način autorica je ispričala pamtljivu priču na temu gomilanja stvari, temu u kojoj se svi možemo barem malo prepoznati, unatoč sve većoj popularnosti minimalizma. U užem izboru nagrade, osim nagrađene Simčić, bile su Ivana Butigan, Paula Ćaćić, Marija Dejanović, Ivana Grbeša, Ljiljana Logar i Lucija Švaljek.
Ovo je bio šesti nagradni natječaj koji raspisuje Kritična masa, a partner nagrade bio je cafe-bar Sedmica (Kačićeva 7, Zagreb). Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa (5.000 kuna bruto). U žiriju nagrade bile su članice redakcije Viktorija Božina i Ilijana Marin, te vanjski članovi Branko Maleš i Damir Karakaš.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Eva Simčić (Rijeka, 1990.) do sada je kraću prozu objavljivala na stranicama Gradske knjižnice Rijeka, na blogu i Facebook stranici Čovjek-Časopis, Reviji Razpotja i na stranici Air Beletrina. Trenutno živi i radi u Oslu gdje dovršava doktorat iz postjugoslavenske književnosti i kulture.
Predstavljamo uži izbor nagrade ''Sedmica & Kritična masa''
Eva Simčić je u uži izbor ušla s pričom ''Maksimalizam.''. Standardnim setom pitanja predstavljamo jednu od sedam natjecateljica.
Juha Kulmala (r. 1962.) finski je pjesnik koji živi u Turkuu. Njegova zbirka "Pompeijin iloiset päivät" ("Veseli dani Pompeja") dobila je nacionalnu pjesničku nagradu Dancing Bear 2014. koju dodjeljuje finska javna radiotelevizija Yle. A njegova zbirka "Emme ole dodo" ("Mi nismo Dodo") nagrađena je nacionalnom nagradom Jarkko Laine 2011. Kulmalina poezija ukorijenjena je u beatu, nadrealizmu i ekspresionizmu i često se koristi uvrnutim, lakonskim humorom. Pjesme su mu prevedene na više jezika. Nastupao je na mnogim festivalima i klubovima, npr. u Engleskoj, Njemačkoj, Rusiji, Estoniji i Turskoj, ponekad s glazbenicima ili drugim umjetnicima. Također je predsjednik festivala Tjedan poezije u Turkuu.
Jyrki K. Ihalainen (r. 1957.) finski je pisac, prevoditelj i izdavač. Od 1978. Ihalainen je objavio 34 zbirke poezije na finskom, engleskom i danskom. Njegova prva zbirka poezije, Flesh & Night , objavljena u Christianiji 1978. JK Ihalainen posjeduje izdavačku kuću Palladium Kirjat u sklopu koje sam izrađuje svoje knjige od početka do kraja: piše ih ili prevodi, djeluje kao njihov izdavač, tiska ih u svojoj tiskari u Siuronkoskom i vodi njihovu prodaju. Ihalainenova djela ilustrirali su poznati umjetnici, uključujući Williama S. Burroughsa , Outi Heiskanen i Maritu Liulia. Ihalainen je dobio niz uglednih nagrada u Finskoj: Nuoren Voiman Liito 1995., nagradu za umjetnost Pirkanmaa 1998., nagradu Eino Leino 2010. Od 2003. Ihalainen je umjetnički direktor Anniki Poetry Festivala koji se odvija u Tampereu. Ihalainenova najnovija zbirka pjesama je "Sytykkei", objavljena 2016 . Bavi se i izvođenjem poezije; bio je, između ostalog, gost na albumu Loppuasukas finskog rap izvođača Asa 2008., gdje izvodi tekst pjesme "Alkuasukas".
Maja Marchig (Rijeka, 1973.) živi u Zagrebu gdje radi kao računovođa. Piše poeziju i kratke priče. Polaznica je više radionica pisanja poezije i proze. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji kao što su Strane, Fantom slobode, Tema i Poezija. Članica literarne organizacije ZLO. Nekoliko puta je bila finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja (Natječaja za kratku priču FEKPa 2015., Međunarodnog konkursa za kratku priču “Vranac” 2015., Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama 2019. i 2020. godine). Njena kratka priča “Terapija” osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetaFORA2020. 2022. godine objavila je zbirku pjesama Spavajte u čarapama uz potporu za poticanje književnog stvaralaštva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u biblioteci Poezija Hrvatskog društva pisaca.